İnsan, kendini tanı!

Sokrates

Hindistan'da bir tapınakta Sokrates'in şu sözü vardır: "İnsan, kendini tanı." Bu önemli bir cümledir, çünkü güçlü bir öz güven kendini tanımakla başlar.

Dış görünüşümüze özen gösteriyoruz, evimize, arabamıza önem veriyoruz. Zihnimize, duygularımıza, iç dünyamıza, ruh sağlığımıza, kişisel gelişimimize aynı özeni gösteriyor muyuz? İyi okullarda okumak, çocuklarımızı iyi okullarda okutmak istiyoruz.

Unutmamalıyız ki, en büyük ilim kendini bilmektir.

Peki, siz kendinizi tanıyor musunuz? Kendinizi ne ölçüde biliyorsunuz?

Öz güveninize 0 – 10 arasında kaç puan verirsiniz?

Bazı alanlarda öz güveninizin oldukça yüksek olduğunu, bazı alanlarda hemen, hemen hiç olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Bu durumu nasıl kıyaslıyorsunuz? Yeterliliğinizi mi temel alıyorsunuz, yoksa başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerini mi?

Kendimizi tanımak ve bilmek öz güven sahibi olmakla ilgilidir. Öz güven, hayatın içinde yeterli olabilmektir. Öz güvenli kişi kendi değerinin farkındadır, nelere sahip olduğunu, nelere sahip olmadığını bilir. Olumlu özelliklerini geliştirip, olumsuz özelliklerini de değiştirebilir.

Güçlü taraflarını ön plana çıkartıp, zayıf taraflarını güçlendirebilir. Kendisini engelleyen, tendi eden yönlerini fırsat haline getirebilir. Duygu ve davranışlarını kendisi kontrol edebilir. Bir başkası onu kızdıramaz, bilir ki onun kızmasının nedeni kendi derinlerinde saklı bir yarasına, korkusuna parmak basılmasıdır.

Duygularını kontrol edip, takip eder, gerekli düzenlemeleri yapar, iç potansiyelinin farkına varır. Öz güven, özüne güvenmektir. Özünü sevmek, özüne değer vermek ve saygı duymaktır. Kendimize gösterdiğimiz sevgi, saygı ve değer kadar başkasından sevgi, saygı ve değer görürüz.

Kendimizi değerli ve yeterli bir insan olarak görmeliyiz. Ne olduğumuzu biz tayin edebiliriz.

Sizinle küçük bir alıştırma yapalım. Sırasıyla değer verdiğiniz, saygı duyduğunuz sevdiğiniz üç kişiyi sıralayın. Bu sıraladıklarınız arasında siz de var mısınız?

Toplumda bazı kişiler vardır, kendilerini çok değerli görürler fakat yeterlilikleri azdır. Gerçekte öz güvenleri yoktur, kendilerini dev aynasında görürler.

Yeterince anlaşılmadıklarından yakınıp dururlar. Bazıları da yeterliliklerini, başarılarını o kadar küçümserler ki aşağılık kompleksine girer, intihar bile edebilirler. Fakat burada dikkatten kaçmaması gereken bir nokta değerliliğinin yeterliliğe orantısıdır.

İnsan değer verdiği şeye yatırım yapar. Verdiğimiz değerin ölçüsü, uğruna seve seve feda ettiklerimizdir; emek, para, zaman gibi… Kendimize yaptığımız yatırım kalıcı olacaktır. Onu bizden kimse alamaz, meyvelerini ise uzun yıllar alabiliriz. “Kendimize ne kadar değer veriyoruz” sorusu bu nedenle önemlidir.

Özel, sosyal ve iş yaşamında mutlu, huzurlu, doyumlu olmak için kendimize yatırım yapmalıyız. Kendinizi geliştirmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Kişisel gelişimle ilgili kitaplar okuyabilir, kişisel gelişim kurslarına katılabiliriz çünkü zihnimizi ve duygularımızı beslemek özgüvenini geliştirmenin en iyi yollarından biridir.

Nur Meriç
Psikolojik Gelişim ve Aile Danışmanı