Psikolojik Gelişiminiz İçin En Doğru Sporu Seçin

Sevgili okurlarım;

‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk, yıllar önce sporun ruh ve zihin sağlığı üzerindeki etkilerini farketmişti. Günümüzde İngiliz bilim adamları da bu konuda araştırmalar yapmışlar  ve  ‘Let Set to Go’ adında bir kampanya başlatmışlar.  Bu şekilde toplumun ruh ve zihin sağlığına çok önemli katkılarda bulunmuşlar.  Onların da belirttiği gibi bedeniniz ne kadar sağlıklı ve zinde olursa ruhunuz da o derece sağlıklı olur.

Sporun bedeniniz üzerindeki olumlu etkisini birçoğunuz biliyorsunuz. Vücudunuzu doğru ve bilinçli bir şekilde hareket ettirdiğinizde kan dolaşımınız düzene giriyor, beyniniz ihtiyacı olan oksijeni daha fazla alıyor. Aynı zamanda hormonlarınızı da düzene sokup, size zarar veren, düşünme gücünüzü zorlaştıran  pek çok etkeni ortadan kaldırıyor.

Peki, hangi sporu yapmanın kendinizi iyi hissetmenize neden olacağını, hangi sporun psikolojik gelişiminize daha iyi katkılar sağlayacağını biliyor musunuz?

Eğer yoğun stres altındaysanız;

Günümüzde her 4 kişiden 3’ü yoğun stres altında yaşıyor. Eğer siz de stresle baş etme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, stresin hayatınızın her alanında olumsuz bir etki yarattığını hissediyorsanız o zaman boks sizin için ideal bir spor dalı.

Mutluluk hormonu  olarak adlandırılan endorfin;  vücudun acı, ağrı gibi durumlarla baş edebilmesi için salgılanan bir hormondur, acı iletimini yavaşlatır ya da tamamen durdurabilir. Bir kum torbasına yumruk atmak bu hormonu etkinleştirecektir.

Kum torbasının sizi üzen ve acı veren her şeyi temsil ettiğini hayal edin. Her yumruğunuzda bu olumsuz duyguları biraz daha uzağa itin. Gerçekten işe yarıyor, ben denedim. Böylece stresi ortadan kaldırıp kızgınlığınızı ve yaşadığınız hayal kırıklığını dışa vurup rahatlayabilirsiniz.

‘Depresyonla baş edemiyorum’  diyorsanız;

Enerji azlığı, halsizlik, huzursuzluk hissediyorsanız, uykunuz dengesizse, hayatınızda her şey normal yönde ilerlerken hiçbir şeyden zevk alamıyorsanız, derin bir boşluk duygusu içindeyseniz muhtemelen depresyondasınız. Bu ruh halinden kurtulmak istiyorsanız derhal evden çıkın, spor ayakkabılarını ayağınıza takın ve hafif tempolu bir yürüyüş yapın. Yürüyüşün aerobik doğası beyninize kan gitmesine yardımcı olacak, kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

Hayata dair endişelerinizle daha iyi baş etmek istiyorsanız;

Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin hormonu; tehlike, korku, heyecan vb. durumlarda vücuda sinyal gönderir. 

Çok fazla endişelendiğinizde sizi tehlikelere hazırlayan, o anlarda hayatta kalmanızı sağlayan adrenalin hormonu sizi huzursuz bir ruh haline sokar, sağlıklı düşünmenizi engeller. Böyle durumlarda iç huzurunuzu yakalayabileceğiniz, kendi iç sesinizi dinleyebileceğiniz  Yoga’yı öneriyorum. Yoga, adrenalin seviyenizi düşürüp, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren seratonin hormonunuzu yükseltecektir. Böylece hayatınızda kontrolünüz dışında gerçekleşen olayları daha farklı bir bakış açısıyla görebilme gücüne sahip olabileceksiniz.

Özgüven sahibi olmak istiyorsanız;

Kişinin özgüven sahibi olması; değerliliğiyle yeterliliğinin eşit olması anlamına gelir. Kendinizi yeterince değerli görmüyorsanız yetersiz özgüvene sahipsiniz demektir. Eğer özgüven konusunda sorunlar yaşıyorsanız vücudunuzu daha güçlü ve dayanıklı hale getiren fitness yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu yol, özgüveninizi yeniden inşa etmek için harika bir yoldur. Belirli aralıklarla yaptığınız çalışmalar sayesinde forma girecek, vücudunuzdaki gözle görülür değişimi siz de farkedecek ve kendinizi daha çok seveceksiniz.

Kendinizi yalnız hissediyorsanız;

Bilimsel araştırmalar takım oyunlarına yönelen bireylerin daha özgüvenli, daha gelişmiş bir sosyal yaşantı sürdüğünü söylüyor. Aynı zamanda bu kişiler depresyon, nevroz gibi psikolojik bozukluklarla da daha kolay başa çıkabiliyor. Bu yüzden eğer siz de kendinizi yalnız hissediyorsanız basketbol, voleybol ya da futbol gibi grup sporlarını deneminizi tavsiye ederim.

Psikolojik Gelişim & Aile Danışmanı Nur Meriç